Важлива особливість

Престижність даної спеціальності обумовлена її універсальністю

Ось і прийшов твій час обирати шлях після школи

Де вчитись?

Гуманітарна чи технічна освіта ? 

Якщо тебе цікавлять електроніка і програмування, цифрова техніка і електрика, системи керування і обліку, передача інформації оn-lain і різноманітні прилади, твій шлях до нас. Саме на нашій кафедрі можна отримати таку сучасну і універсальну освіту. Запрошуєм!

Спеціальність

Інформаційно-вимірювальна техніка і метрологія – ця спеціальність зовсім нещодавно з’явилась в Чернігівському національному технологічному університеті. Вона є своєрідним синтезом електрики, радіотехніки, ІТ-технологій, цифрових і аналогових приладів, оптичних і механічних пристроїв.

Інформаційно-вимірювальна  техніка створює складні системи керування. Деякі з них  добре відомі.

 Розумний дім, автоматичне  керування вуличним освітленням, клімат-контроль в будівлях та теплицях, робототехніка, супутникове телебачення, система JPS. Вже з’являются системи обліку електроенергії, води, тепла, з автоматичною передачею данних.

Тепер про зміст слова «Метрологія»  Іноді неуважне ставлення до терміну дає абсолютне викривлене уявлення про співзвучну сферу діяльності.. Можна навести декілька прикладів.

Кінологія – ніякого відношення до кінематографа і фільмів. Це – собаківництво, тобто розведення, утримання,  дресировка собак. Кіньска сила – одиниця вимірювання потужності двигунів і в сучасному світі ніякого відношення до коней.

Так і  метрологія. Неуважно прочитане слово і готовий помилковий  висновок – це щось про передбачення погоди. Але ж  відповідна назва  — метеорологія, пишеться інакше. Або ще круче — метрологія це щось пов’язане  з будівництвом  метро…

А  насправді   метрологія це сфера діяльності, головна задача якої отримання точної технічної інформації, її  передача та використання..  Це робота з існуючими приладами  та створення нових.  Це стандартизація та сертифікація різноманітних пристроїв і процесів.

Суть (зміст) нашої спеціальності

Ми живемо у техногенному світі, де щохвилини  відбуваються сотні тисяч метрологічних операцій – незалежно від нас, на благо нам, або на шкоду. Це операції зважування і відпуску товару, за який ми платимо банківськой карткой, контроль якості і облік продукції, що виробляється на підприємствах, вимірювання часу і вартості послуг операторів телефонного зв’язку тощо.

Робота таких систем складається з таких частин– отримання достовірної інформації, передача її на необхідну відстань і використання.

Інформація, яку треба отримати, як правило свідчить про умови, в яких відбувається  певні процеси. Це може бути температура, освітленість, рівність поверхні, вологість цукру, об’єм спожитої води чи тепла,  кількість виробленої продукції та її якість і т.д. Але  при цьому треба отримати не будь-які, а саме точні відомості.

Зайдіть в магазин, де продають термометри, або годинники. Їх покази можуть досить сильно відрізнятись між собою.  Навіть на побутовому рівні користування такими вимірювальними приладами викликає певні незручності. А в промислових умовах недостовірна інформація може призвести до збитків, або навіть до аварійних ситуацій.

Припустимо, що ви створили систему автоматичного поливу в тепличному господарстві. Неточність при вимірюванні вологості ґрунту може призвести до подачі зайвої або недостатньої кількості  води. В обох випадках вам гарантовані збитки, адже рослини можуть почати хворіти, чи просто урожай буде малим. Неточний облік тепла в ваших оселях може  змусить вас заплатити зайві гроші. А якщо спідометр в вашому автомобілі занижує швидкість, то ви будете регулярно сплачувати  штрафи.

Отже тепер можна назвати основні завдання інформаційно-вимірювальної техніки

 • Отримання даних з різних місць вимірювань в певній послідовності і періодичності. Його можна організувати за допомогою електронних схем з контролерами, або мікроконтролерами і створенням відповідного
 • програмного забезпечення
 • Організація передачі та прийому даних по радіоканалу. Промисловість випускає цілу гаму передавальних та приймальних модулів, пристроїв і т. д. Але для їх  оптимального використання необхідні знання основ електроніки, радіотехніки, електрики. 
 • Використання інформації – кінцева частина інформаційно-вимірювальної техніки чи вимірювальних систем. Іноді достатньо просто мати певну шкалу чи   табло. Проте все частіше стає  необхідним ввести інформацію в комп’ютер для її подальшої обробки. Або використовувати мобільний телефонний зв’язок чи системи Wi-Fi.

Працевлаштування

Випускники нашої спеціальності можуть працювати по наступних напрямках:

 • контроль і керування якістю продукції
 • створення інформаційних систем контролю якості продукції
 • сертифікація й атестація продукції
 • розробка метрологічного забезпечення виробництва
 • експлуатація, ремонт і перевірка засобів вимірювання (у тому числі, контрольно-вимірювальних приладів)
 • розробка засобів одержання вимірювальної інформації — датчиків і первинних перетворювачів
 • проектування систем автоматизації наукових досліджень і комплексних випробувань
 • проектування інформаційно-вимірювальних систем

Правила прийому

Документи для вступу